piątek, 22 maja 2015

Podsumowanie konferencji

Już po konferencji :-). Jesteśmy pełni zapału do kolejnych wyzwań. Nawiązaliśmy kolejne kontakty. Motoryzacja osób z niepełnosprawnościami budzi uzasadniony entuzjazm. Czeka nas dużo pracy, żeby nasze środowisko widziało sens zaangażowania się w propagowanie mobilności. Pamiętajmy "nic o nas, bez nas". My znamy najlepiej nasze potrzeby i o nich musimy mówić. Pozdrawiamy serdecznie wszystkich uczestników i czekamy na oficjalne otwarcie Centrum Mobilności, OSK i punktu konsultacyjnego. Więcej na stronie ITSu

wtorek, 19 maja 2015

Jutro z Gazetą Prawną można nabyć Kodeks Drogowy po zmianach przepisów, zachęcamy do uzupełniania wiedzy w tym zakresie, a tym czasem u nas:
NOWE PRZEPISY W PIGUŁCE
* Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h – odbierane prawo jazdy na 3 miesiące.
* Jazda mimo zatrzymania uprawnień na 3 miesiące – odebrane prawo jazdy na 6 miesięcy.
* Jazda mimo zatrzymania uprawnień na 6 miesięcy – utrata uprawnień do kierowania pojazdami. By je znów mieć, trzeba będzie ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.
* Przewożenie większej liczby pasażerów niż dopuszcza – zatrzymanie uprawnień do kierowania samochodami na 3 miesiące.
* Jazda pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających – odebranie uprawnień na okres minimalnie 3 lat (maksymalnie 15 lat). Do tego sąd wymierzy karę w kwocie 5 tys. zł. Gdy kierowca spowoduje wypadek w takim stanie kara finansowa wyniesie 10 tys. zł. Większa kwota kary będzie też obowiązywała dla recydywistów.
* Ponowna jazda pod wpływem alkoholu – kierowca, wcześniej karany był za jazdę pod wpływem alkoholu i znów na tym zostanie złapany po spowodowaniu wypadku będzie miał dożywotnio odebrane uprawnienia do kierowania pojazdem.
* Prowadzenie pojazdu bez uprawnień – kierowca, który będzie kierował mimo wcześniejszego odebrania uprawnień, może być ukarany karą do 2 lat więzienia.
* Powrót za kierownicę tylko z blokadą alcolock – kierowcy z uprawnieniami odebranymi za jazdę po alkoholu będą mogli starać się o to, by zezwolono im jeszcze prowadzić pojazd z zamontowaną blokadą alcolock . O jazdę z alcolockiem będzie się można ubiegać po 10 latach zakazu i potrzebna będzie do tego opinia policji o sprawowaniu rokującym poprawę.
* Nowe zasady przewożenia dzieci /pominęłam/
MANDATY
* Parkowanie na miejscu dla ON bez wymaganych uprawnień – 800 zł
* Nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej – 300 zł
* Brak odblasków u pieszego nocą poza terenem zabudowanym (gdzie nie ma chodnika ani drogi dla pieszych) – do 100 zł
* Prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości – 500 zł
* Prowadzenie roweru w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) – od 300 do 500 zł
* Jazda czterokołowcem (np. quadem) bez kasku – 100 zł

Info dzięki www.brd24.pl

Program konferencji, która odbędzie się 21 maja 2015 roku w ITS